trekové boty
Bez kategorii

Jakou obuv si vybrat na výlet do hor?

Aby dlouhé hodiny strávené na horských stezkách byly opravdu radostné, měli byste se postarat o své pohodlí. Stojí za to být dobře připraven na turistické výlety. Těsně přiléhající turistické boty jsou nezbytné k tomu, aby se zabránilo zbytečným puchýřům a otěru nohou. Povrch silnic může být nerovný, dlouhé úseky trasy jsou pokryty kameny a neočekávané deště mohou vaše boty zvlhčit. Jaké trekové boty si vybrat, aby se zabránilo zranění?

Co byste měli zvážit při nákupu trekových bot?

Po dlouhou dobu byli turisté přesvědčeni, že dobré trekové boty musí mít vysoký svršek, dosahující nad kotník. Dnes lze tento mýtus rozhodně vyvrátit. Nízké boty budou mnohem lehčí, zaručí přiměřenou volnost a zároveň díky vhodné poloze paty stabilizují kotník. Vyšší modely mají také několik výhod – lépe se hodí do blátivého terénu a zabraňují pádu vlhké půdy do bot. Kromě toho mohou blokovat některé potenciálně škodlivé pohyby.

trekové boty dámské

Vhodná podešev je důležitá, jejím úkolem je absorbovat nárazy způsobené pohybem po nerovném povrchu. Dobrý materiál používaný k výrobě obuvi by měl zaručovat tepelnou pohodu, odvádět vlhkost směrem ven a zabránit namáčení. Sportovní sandály mohou být také dobrou alternativou pro horké dny. Bezplatný přístup k vzduchu bude v horkém počasí velmi užitečný. Dobrým řešením je vzít si s sebou dva páry – sandály a plné boty. Boty nezaberou v batohu mnoho místa a mohou být užitečné při dlouhé túry za měnícího se počasí.

Jaký model zvolit a čemu je třeba při návštěvě obchodu věnovat pozornost?

Ve sportovních obchodech jsou k dispozici různé modely obuvi věnované turistickým výletům. Dámské trekové boty jsou častěji nízké a pánské boty jsou vyšší. To však nutně neplatí. Měli byste se řídit především účelem obuvi, kterou kupujete – stojí za zvážení, jak dlouho budou cesty a na jakém povrchu se budete muset pohybovat. Je také důležité, aby boty nebyly příliš těsné.

To není problém, když jedete do kopce, ale když jedete z kopce, trekové boty, které jsou příliš malé, se mohou ukázat jako docela nepříjemné. Patka musí být dobře stabilizována tak, aby prsty při každém kroku nezasáhly špičku. Kromě toho je třeba si uvědomit, že noha během dne bobtná, zejména při dlouhém úsilí. Dobrým způsobem je vyzkoušet si tlustou ponožku nebo se ujistit, že stélka je asi o 1 centimetr delší než standard pro každodenní boty. Stejné pravidlo platí pro sportovní sandály – musíte se postarat o správnou velikost, aby prsty nevyčnívaly přes chodidlo.

Dobré trekové boty jsou základem každého turistu. Měly by zaručovat dobré odpružení, stabilizaci kotníku, hydroizolaci a tepelný komfort. Stojí za to vsadit na prověřená řešení doporučených společností. To vám umožní vyhnout se zbytečným odřením, puchýřům nebo zraněním. Boty pro dlouhé cesty by měly být pečlivě dimenzovány a vyrobeny z vhodných nepromokavých materiálů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *